Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Plazma mı LCD mi ?

Uydu alıcısı (receiver) kullanıcılarının çoÄŸu en iyi görüntüye, performansa sahip olmak ve bunun için daha iyi bir uydu alıcı ve daha iyi bir televizyon satın almak isterler. Bu yüzden son zamanlarda çok fazla merak edilen “Plazma mı LCD mi?” sorusuna çok fazla teknik detaya girmeden kısa ve anlaşılır bir yorum getirmek istedik.

Lcd Plazmaya karşı

Plazma ve LCD arasında seçim yaparken kendinize soracağınız temel soru “Tv’yi ne amaçla kullanacağım?” olmalıdır. Bu seçim her kullanıcıya göre deÄŸiÅŸir. Seçim yaparken farklı kıstaslara göre deÄŸerlendirme yapılmalıdır.

Plazma Tv’ler :

– Karanlık odalarda
– Hızlı görüntülerde
– Spor müsabakaları ve filmlerde
– Daha büyük boyutlarde

en iyi performansı sunar.

Plazma tv teknolojisi :

Plazma tv teknolojisi

LCD Tv’ler:

– Aydınlık odalarda
– Oyun konsolları ile
– Bilgisayar baÄŸlantısı ile

en iyi performansı gösterir.

LCD Tv teknolojisi :

Lcd tv teknolojisi

Toparlamak gerekirse Türkiye’deki yaÅŸam tarzına bakılınca daha çok pencereli ve güneÅŸ giren odalarda zaman geçirdiÄŸimiz için LCD tv‘ler daha net bir görüntü almamızı saÄŸlar. Ancak sinema ve spor tutkunları için plazma tv‘nin vereceÄŸi keyif ve gerçek görüntü kalitesi lcd tv’den fazladır.


Etiketler:

Konu hakkında 13 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : ismail Yorum tarihi : 21/12/2007 6:30 pm

  bence plazma daha iyi

 2. Yorum yapan : Kadir Gülgün Yorum tarihi : 03/03/2008 5:56 pm

  Ben LCD bile razıyım fakat maddi durumlar.Emektar tüplü TV gittiği yere kadar devam.Ondan sonra işşallah LCD.

 3. Yorum yapan : ahmet Yorum tarihi : 05/05/2008 1:01 pm

  kesinlikle lcd daha iyi bunu sadece şuradanda anlayabilirsiniz dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden sony plazma üretimini durdurup bundan sonra sadece lcd teknolojisini destekleyeceğini duyurdu çünkü lcd teknolojisi geliştirilmeye daha açık plazma teknololojisi ise zaten gelişiminin sonuna geldi daha fazla geliştirilemeyecek,lcd ler plazmadan daha hafif ve daha az elektrik tüketiyor.

 4. Yorum yapan : Cnkcr Yorum tarihi : 12/05/2008 10:53 am

  Plasma TV lerin çok yüksek elektrik tüketimi var. bu bilgi verilmemiş.
  LCD den birkaç kat fazla olabilir.

 5. Yorum yapan : Hüseyin uğurlu Yorum tarihi : 28/05/2008 3:56 am

  Bekliyeleyeceğim taaki 300-400 YTL ye düşünceye kadar çünkü para yok para

 6. Yorum yapan : fatih Yorum tarihi : 02/07/2008 3:38 pm

  bence lcd nin yerini hiç bişey tutmaz ama plazmanın hiç bir eve girmemesi gerektiyini biliyorum şeklinde düşünüyorum ya eski model tüplü yada lcd

 7. Yorum yapan : Alp geldigitti Yorum tarihi : 27/07/2008 8:38 am

  şu an dünyamızın çok hızlı bir şekilde ısındığı herkez tarafından bilinen gerçek.
  dünya üzerinde bilmem hangi ülkedeki ineklerin yaymış olduÄŸu bağırsak gazı ısınmaya etki ediyor diye bas bas önemsenirken, LCD ve PLAZMA TELEVÄ°ZYONLARIN normal televizyonlara oranla 3 kat enerji tükettiÄŸi göz önüne alınıp bunların daha az enerji tüketen ve dolayısıyle daha az ısı yayan modellerinin ön plana çıkartılması bence görüntü kalitesinden çok ve çok önemli. ayrıca ÅŸu örneÄŸide öne çıkartmak isterim Avusturalya’da LCD ve PLAZMA TV satışları sırf az önce bahsettiÄŸim küresel ısınma sorunu yüzünden yasaklanmış ve bu ülkede satışları düşen baÅŸta Sony olmak üzere diÄŸer japon firmalarının yeni teknolojiler araması sonucu LCD ve PLAZMA TV’lerde LAZER teknolojisinin kullanılması saÄŸlanarak, aktif enerji tüketiminin normal tüplü TV’lerden bile az olması ve dolayısıyle cihazların ısı yaymasında azalma saÄŸlanmıştır. durum böyle iken ülkemizde çılgınlık derecesinde artan LCD ve PLAZMA TV satışlarının halkımızı bilinçlendirilerek yapılması düşüncesindeyim.
  Gününüzün Mutlu ve yapıcı geçmesi temennisiyle
  saygılarımla,

 8. Yorum yapan : Alaeddin Yorum tarihi : 05/08/2008 6:34 pm

  P lazma veya Lcd televizyonu almakla is bitmiyor cünkü yeteri kadar HD yayini yok olanida almak icin HD receivera ihtiyac var veyaBlueray disk oynaticisi olmasi lazim Lcd ve Plasmanin keyfini sürmek icin. yoksa bu pahali cihazlarda normal televizyon yayinlarini görüntü olarak daha kötü kalitede izlemek zorunda kalirsiniz. Saygilarimla.

 9. Yorum yapan : hasan Yorum tarihi : 06/08/2008 8:23 pm

  bence şimdilik ne plazma nede lcd 1-2 sene bekleyin 3 boyutlu ekranlar çıkacak tamamen gerçek görüntü kalitesiyle

 10. Yorum yapan : cenk cenkli Yorum tarihi : 26/08/2008 12:21 pm

  ne enerji tüketimi, nede müsait olan için parası, ne lcd si alın bir panasonic pv 60 veya 70, 10000.1 kontras, 29 milyar renk özelliği. bir akvaryumunuza bakın ,bir televizyonunuza,,yeterince hd mi yok,, 30 kanalın üzerinde yayın var emek verenlere ayıp olmasın, merak edip bu köşelere yazanlara, birazda merak edin inceleyin diyorum, teknolojinin geldiği nokta nerelerde..

 11. Yorum yapan : tiske Yorum tarihi : 18/10/2008 1:06 pm

  Şu anda hem Plasma hem de LCD teknolojisi çok pahalı
  Ä°yi bir LCD tv 1500 YTL den fazla
  Cep telleri gibi ucuzlarsa o zaman alınabilir.

  Reklamların gazına gelip de borc batağına girmenin anlamı yok,
  Reklamlarla bizleri kandırmaya calışıyorlar

 12. Yorum yapan : Onuray Yorum tarihi : 26/12/2008 1:11 am

  Arkadaslar bu mali krizde ayagimizi yorganimiza gore uzatmakta fayda var hatta tv kanallarinda bos vakit gecirmektense bos zamanlarimizda getiri saglayan islerle ugrasmak daha iyi. ama konu tv olunca yorumsa; bence CRT derim cunki crt ler suan en son nesline ulasti ve goruntu kalitesini en iyi alabileceginiz teknoloji. fiyat olarakta hemcinslerine bakaraktan daha avantajli

 13. Yorum yapan : serkan Yorum tarihi : 02/03/2009 10:05 am

  lcd ve plazma tvlerdeki bu lamba ömründen hiç söz edilmemiş oysa bu lamba ömrü 3ile 5 senearasında değişiyor 1500 2000lira para verip her 4 -5 senede bir lambası yanan tvnizin lambasını değiştirmek gerekiyor ayrıca tüp tvlerden 5kat radyasyon ve 3katı daha fazla eneji tüketen bu tvlerden hala almak istiyorsanız geçekten sokağa atacak daha çok paranız var demektir.

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.